خدمات موسسه

مالکیت صنعتی و معنوی

مالکیت صنعتی و معنوی

همچنانکه می دانیم Intellectual property یا مالیکت معنوی و فکری به مالکیتهای غیر ملموس گفته می شود که از خلاقیت انسان ناشی شده ، جنبه ابتکاری داشته ، قانون به مالک آن ( ثبت کننده ) حق استفاده انحصاری برای مدت معین می دهد و دارای ارزش اقتصادی ، قابلیت خرید و فروش داشته ، در عین حال موضوع آن عینی نباشد . در مقابل آن انواع دارایی های منقول و غیرمنقول یا قابل لمس وجود دارد و خود به دوبخش حقوق مالکیت صنعتی و حقوق ادبی هنری تقسیم می شود.

حقوق مالکیت صنعتی شامل اختراع، علامت تجاری، طرح های صنعتی، مدلهای مصرفی ، نشان جغرافیایی، اسرار تجاری، مدارهای یک پارچه و غیره می باشد. اداره کل مالکیت صنعتی فقط علائم تجاری، طرح های صنعتی، اختراعات و نشان جغرافیایی را ثبت و حمایت می نماید که در این بین ثبت علائم تجاری، نشان جغرافیایی و اختراعات به سیستم های بین المللی پیوسته و بصورت یک پارچه امکان ثبت بوجود آمده است که متقاضیان داخلی و خارجی براحتی می توانند آنرا در ایران و سایر کشورها و از طریق مشاوربن حقوقی موسسه اوای عدل گیتی در اسرع وقت و به شکل مطلوب ثبت نمایند.

تقسیم بندی حقوق مالکیت معنوی:

  • مالکیت ادبی هنری

آثار ادبی – هنری

حق نسخه برداری و حقوق جانبی

  • مالکیت صنعتی

نشان جغرافیایی

نام تجاری

طرح های صنعتی

حقوق نرم افزار

علائم تجاری

مدارهای یک پارچه

اسرار تجاری

اختراعات

مدلهای مصرفی

از جمله خدمات قابل ارائه در زمینه مالکیت معنوی و فکری در موسسه اوای عدل گیتی عبارتند از:

الف)ثبت اختراع

از ارسال اظهارنامه تا پرداخت حق الثبت و تمدید و دریافت استعلامات مربوطه تا ثبت اختراع مورد نظر

ب)ثبت طرح های صنعتی

از نظر قانون ثبت اختراعات‌، طرحهاي صنعتي‌و علائم تجاري((( هرگونه تركيب خطوط يا رنگها و هرگونه شكل سه‌بعدي با خطوط‌، رنگها و يا بدون آن‌، به‌گونه‌اي كه تركيب يا شكل يك فرآورده صنعتي يا محصولي از صنايع دستي را تغيير دهد، طرح صنعتي است‌. در يك طرح صنعتي تنها دسترسي به يك نتيجه فني بدون تغيير ظاهري مشمول حمايت از اين قانون نمي‌باشد. )))

ثبت طرح های صنعتی به صورت:

1)ثبت ملی طرح صنعتی

2)ثبت بین المللی طرح.صنعتی از طریق ثبت منطقه ای در :

الف- اداره منطقه مالکیت صنعتی آفریقا (ARIRO) برای حمایت از طرح ها در کشورهای آفریقایی انگلیسی زبان

ب - اداره طرح های بلوکس (BDO) برای حمایت در بلژیک هلند و لوکزامبورگ

ج - اداره هماهنگ سازی بازارهای داخلی (OHIM) برای طرح های اتحادیه ای در کشور عضو اتحادیه اروپایی

د - سازمان مالکیت معنوی آفریقا (OAPI) برای حمایت از کشورهای آفریقائی فرانسه زبان

ج)ثبت و تغییر و تمدید و انتقال علامت تجاری

علامت تجاری چیست؟

علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید.

طبق ماده 30 قانون علامت‌، علامت جمعي و نام تجاري عبارتند از:

الف ـ علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد.

ب ـ علامت جمعي يعني هر نشان قابل رؤيتي كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد.

ج ـ نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

د)ثبت نشان جغرافیایی

نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت و شهرت آن بواسطه آن منطقه جغرافیایی می‌باشد، بکار می رود. بطور عام، یک نشانه جغرافیایی شامل نام و محل منشاء کالاهاست. محصولات کشاورزی معمولا دارای کیفیتی هستند که نشأت گرفته از محل تولید آنهاست و تحت تاثیر فاکتورهای جغرافیایی محلی خاص نظیر آب و هوا و خاک می‌باشند. اینکه آیا یک نشانه بعنوان نشانه جغرافیایی عمل می‌کند بستگی به قانون ملی و آگاهی مصرف کنننده دارد. نشانه‌های جغرافیایی می‌توانند برای انواع زیادی از محصولات کشاورزی نشانه‌های یا کیفیت خاص یک محصول که بواسطه عوامل انسانی که در محل تولید آن محصول وجود دارند، برجسته و نمایان سازند، نظیر سنتها و مهارت‌های خاص تولید به کارگرفته شود . محل منشأ می‌تواند یک روستا، یک شهر، یک منطقه با یک کشور باشد.

درخواست مشاوره حضوری

وکلا و کارشناسان حقوقی موسسه آوای عدل گیتی با دانش تخصصی حقوقی اماده ارایه مشاوره و پاسخگویی به شما کاربر ان عزیز میباشند پس از تکمیل فرم ذیل کارشناسان موسسه جهت تنظیم وقت مشاوره حضوری با شما تماس خواهند گرفت