مجله حقوقی

دیوان عدالت اداری کسر نمره به دلیل تأخیر در دفاع از پایان نامه را ممنوع اعلام کرد.بسیاری از دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند معمولا شاغل بوده و دغدغه های گوناگون دارند و یا در مورد خانم ها بسیاری در سنین ازدواج و یا مادر شدن هستند که معمولاً این دست مسائل باعث شده تا اکثر دانشجویان زمان بیشتری از زمان متعارف را صرف گذراندن این مقاطع نمایند.

تا کنون رویه دانشگاههای کشور اعم از دولتی و آزاد بر این بود که چنانچه دانشجویی در مدت مقرر موفق به دفاع از پایان نامه خود نمی شد از نمره پایان نامه وی کسر می شد.

سرانجام با شکايت تعدادي از دانشجويان دانشگاه علم و صنعت ايران بند 11 مصوبه شوراي آموزش تحصيلات تکميلي دانشگاه در خصوص ارزشيابي پايان نامه کارشناسي ارشد مبني بر کسر نمره به لحاظ تاخير در دفاع از پايان نامه باطل شد.
بر اساس مصوبه مذکور اگر يک دانشجو واحد هاي لازم براي گرفتن رساله يا پايان نامه را گذرانده باشد يا واحد هاي درسي خود را به پايان رسانده و موفق به گرفتن واحد پايان نامه يا رساله شده باشد، اما نتواند پايان نامه خود را در موعد مقرر تحويل استاد دهد و از آن دفاع کند، براي اين تأخير از نمره پايان نامه او کسر خواهد شد؛ که هيأت عمومي ديوان عدالت اداري اين مصوبه را ابطال کرد.

شايان ذکر است، چندي پيش شوراي آموزش تحصيلات تکميلي دانشگاه علم و صنعت مقرر کرد که دانشجوياني که در دفاع از پايان نامه خود تأخير داشته باشند متناسب با تأخير صورت گرفته نمره منفي دريافت مي کنند. اين دانشگاه براي تأخير در موعد دفاع از پايان نامه از دانشجوي خود 6 نمره کم کرده بود که همين کار باعث اعتراض آن دانشجو به ديوان عدالت اداري شد و ابطال بند 11 مصوبه شوراي آموزش تحصيلات تکميلي دانشگاه علم و صنعت ايران در خصوص ارزشيابي پايان نامه کارشناسي ارشد مبني بر کسر نمره به لحاظ تاخير در دفاع پايان نامه را خواستار شد.

هيأت عمومي ديوان عدالت اداري با اين استدلال که مطابق ماده 22 آئين نامه دوره کارشناسي ارشد ناپيوسته مصوب وزارت علوم تحقيقات و فناوري در سال 88 ارزشيابي پايان نامه در جلسه دفاعيه توسط هيأت داوران انجام مي شود و در موارد 36 و 37 آئين نامه مذکور در رابطه با کسر نمره ارزشيابي پايان نامه به علت تأخير در دفاع، اختياري براي شوراي تحصيلات تکميلي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و پژوهشي پيش بيني نشده است، بنابراين بند 11 مصوبه شوراي آموزش تحصيلات تکميلي دانشگاه علم و صنعت ايران در خصوص ارزشيابي پايان نامه کارشناسي ارشد مبني بر کسر نمره به لحاظ تأخير در دفاع پايان نامه خارج از حدود اختيارات مرجع تصويب کننده است و به استناد بند يک ماده 12 و ماده 88 قانون تشکيلات و آئين دادرسي ديوان عدالت اداري مصوب سال 1392 ابطال شد.

دسته بندی مطالب